Wernisaż marynistyczny w Dębkach

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Gdańska był współorganizatorem wernisażu marinistycznego, który jak co roku odbył się w Dębkach koło Krokowej. W wernisażu uczestniczyło ośmiu artystów-malarzy z całej Polski. Niestety deszczowa pogoda nie pozwoliła na zorganizowanie wystawy zewnętrznej namalowanych obrazów. Zostały one wyeksponowane w przestrzeniach pensjonatu ” Muszelka”, który gości malarzy już od wielu lat. Tegoroczny wernisaż był- jak zwykle bardzo udany.Zatem- do zobaczenia za rok…

Święto pieczonego Ziemniaka

5 września odbyło się spotkanie z zaprzyjaźnionymi seniorami z Klubami Seniora ze Sztumu i Osieka. Podczas odwiedzin w Gdańsku seniorzy zwiedzili Dolne Miasto oraz uczestniczyli w ognisku z pieczonymi ziemniakami oraz kiełbaskami. Ognisko zorganizowane było na bastionie św. Gertrudy przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska oraz fundację Bursztynowe Serce, z którą współpracujemy. Organizacja imprezy była również możliwa dzięki wsparciu gdańskiego GAiT i Urzędu Marszałkowskiego.

Spacery po Gdańsku – Harmonogram na Wrzesień 2022

Spacer 1     data: 06.09.2021 godz.11.00

Miejsce spotkania : Kościół Św. Ignacego

 Poznajemy okolice , zgłębiamy tajniki pobytu Jezuitów  na Starych Szkotach . Trudna historia Józefa Wybickiego

Spacer 2     data: 13.09.2021 godz.11.00

Miejsce spotkania : Brama cmentarna Cmentarza Nowy Salwator (ul. Stoczniowców)

 Zwiedzamy gdański Kirkut, poznajemy układ urbanistyczny Chełmu

Spacer 3      data: 20.09 2022 godz. 11.00

Miejsce spotkania :

 Kościół Parafialny w Łostowicach

Szukamy śladów historycznych oblężeń Gdańska- Spacer na Dębową  i Kozacką Górę-wejście na platformę widokową

Spacer 4     data: 27.09.2022 godz.11.00

Miejsce spotkania : pętla autobusowa na Wieżyckiej

Odwiedzamy majątek na Zakoniczynie – dwór, założenie parkowe i historyczny cmentarzyk

Uroczystości pierwszego Września pod Victoriaschule w Gdańsku

W dniu 1 września o godz, 10.00 , jak co roku, pod budynkiem Victoriaschule odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z pierwszych dni II wojny światowej . Szkoła dla dziewcząt została w tym okresie zamieniona na tymczasowe więzienie i miejsce kaźni i prześladowań Polaków gdańskich .

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, przedstawiciele służb konsularnych, organizacji pozarządowych i potomkowie rodzin, których członkowie przeszli przez piekło Victoriaschule.

W imieniu pani Prezydent Gdańska spotkanie poprowadził Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska- Piotr Mazurek . Po wspólnej modlitwie, poprowadzonej przez franciszkanina  ojca Tomasza Joenka , głos zabrał zastępca Prezydent Miasta  – Piotr Kryszewski. Wysłuchaliśmy również krótkiego wystąpienia przedstawiciela kolejnego pokolenia Polaków gdańskich – Jacka Lendziona- którego ojciec był więziony i prześladowany w Victoriaschule.

Po wystąpieniach złożone zostały wiązanki i kwiaty pod pamiątkową tablicą umieszczoną na budynku szkoły.

XI Sztumska Noc Bluesowa -Wyjazd Integracyjny 16.07.2022r.

Deszczowa pogoda znacząco pokrzyżowała plany wyjazdowe wielu osób, dlatego z Gdańska wyjechało tylko dwanaście osób – wynajętym busem i samochodem osobowym. Pomimo padającego deszczu wspólnie z seniorami ze Sztumu i Osieka zwiedziliśmy najciekawsze miejsca w Sztumie, uczestniczyliśmy również w długim spacerze wokół jeziora Sztumskiego- po specjalnym deptaku turystycznym. Następnie skorzystaliśmy z gościnności seniorów ze Sztumu. Po przepyszym poczęstunku wyruszyliśmy na Sztumską Noc Bluesową.Po koncertach(po 23.00) wyruszyliśmy do domu.

PO-MORZE SENIOROM – Realizacja

09.05.2022r.- Wykład Inauguracyjny

Inauguracyjny Wykład rozpoczynający współpracę z seniorami ze sztumskiego  Stowarzyszenia LABUNTUR ANNI w ramiach projektu PO-MORZE SENIOROM.  Wykład przeprowadzony został w Siedzibie Stowarzyszenia, w Sztumie przy ul. Reja 13. Temat wykładu – „Jak to z Krzyżakami było…”przybliżył słuchaczom genezę utworzenia i działalność Zakonu Szpitalnego Rycerzy Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Europie-za szczególnym uwzględnieniem ziemi pomorskiej . W wykładzie uczestniczyło ponad 30 osób.  Wykład przygotował i poprowadził Piotr Mazurek/TPG

13.06.2022- Realizacja spotkania Integracyjnego

Nasi goście przyjechali do Gdańska zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Wspólnie przespacerowaliśmy się po ciekawych uliczkach Dolnego Miasta, skorzystaliśmy ze zwodzonej kładki przez Motławę , aby wreszcie dotrzeć pod historyczny budynek Poczty Polskiej . Stąd spacerkiem przez Stare Miasto dotarliśmy do Kościoła Św. Jana, gdzie wspólnie poszukiwaliśmy śladów średniowiecznej katastrofy budowlanej  i pozostałości gdańskiego Lapidarium . Nieco już zmęczeni dotarliśmy do biura Towarzystwa Przyjaciół Gdańska ,przy którym zlokalizowany jest ogródek gastronomiczny Restauracji JACOBSEN  , Właśnie tu zaserwowaliśmy znakomity barszczyk z uszkami , który zdecydowanie podbudował nadwyrężone spacerem siły naszych gości. Niestety nagła ulewa nieco pokrzyżowała nasze dalsze plany, jednak część najodważniejszych naszych gości powędrowała mimo tych przeciwności na Długi Targ- przywitać się z Neptunem.

 Stad już bezpośrednio do autokaru- według późniejszych relacji- bez większych kłopotów technicznych grupa powróciła do siebie .  

PO-MORZE SENIOROM- Integracja

Wyjazd integracyjny 1  data:  16.07.2022r. godz.11.00 Miejsce spotkania do wyjazdu : Gdańsk ulica Dworcowa (wyjazd do Sztumu)

Zwiedzanie starówki Sztumskiej- impreza integracyjna w stowarzyszeniu „LABUNTUR ANNI” w Sztumie. Wspólne uczestnictwo w Sztumskich Nocach Bluesowych

Wyjazd integracyjny 2  data:  19.08.2022r. godz.10.00 Miejsce spotkania do wyjazdu : Gdańsk- ulica Dworcowa (wyjazd do Piekła, Lubichowa i Osieka)

Zwiedzanie ciekawych obiektów historycznych związanych Polakami Gdańskimi i nie tylko. Niejako po drodze odwiedzimy Matowy oraz Białą Górę -historyczna granicę 3 państw.

Spotkanie Integracyjne 3   

data: 13.06.2022 godz. 10.30

Witamy zaprzyjaźnionych seniorów ze Sztumu i Osieka

 Odbieramy gości na Długich Ogrodach .Wspólny spacer ze zwiedzaniem ciekawych miejsc poza głównymi szlakami turystycznymi Gdańska, spotkanie integracyjne i wspólny posiłek w ogródku przy siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Gdańska -ul. Warzywnicza 10 A w Gdańsku . W spotkaniu uczestniczą również seniorzy z zaprzyjaźnionych gdańskich fundacji i stowarzyszeń

 

Spotkanie integracyjne 4 data: 05.09.2022r. godz 10.00

Witamy seniorów  z Lubichowa, Sztumu oraz gościnnie- z pobliskiego Tczewa. Wspólnie odwiedzamy ważne miejsca martyrologii Polaków z okresu II wojny światowej (Poczta Polska, Dyrekcja Kolei PKP-przy okazji Europejskie Centrum Solidarności). Wspólnie udajemy się na historyczny bastion Św.  Gertrudy , gdzie przy specjalnie zorganizowanym ognisku opowiemy o historycznych fortyfikacjach obronnych Gdańska.

 Oczywiście nie obędzie się bez  kiełbasek  i pysznych jabłek pieczonych w ognisku i podawanych z miodem.

W spotkaniu uczestniczyć będą również  seniorzy z Gdańska .

Sprawy organizacyjno- formalne – Towarzystwo Przyjaciół Gdańska

 

 

PO-MORZE SENIOROM – Harmonogram spacerów i pogadanek

Spacer 1      data: 14.06 2022 godz. 11.00

Miejsce spotkania : przy Bramie Cmentarnej Kościoła Św. Jana

 Nieobyczajna ulica Zbytki- poznajemy tajemnicę niepozornej ulicy nieopodal kościoła Św. Jana

Ul. Świętojańska- śladami Zachariasza Zappio i średniowiecznych katastrof budowlanych

Spacer 2     data: 9.07.2022

 godz.11.00

Miejsce spotkania : Hilton przy Targu Rybnym( wejście od Baszty Łabędź)

 Tajemnice gdańskiego Zamczyska- historyczne obiekty Czopowej i Rycerskiej

Spacer 3   data:  16.07.2022 godz. 15.00

Miejsce spotkania :Deptak przy jeziorze- Sztum

Wspólny spacer z seniorami ze Sztumu i Lubichowa wokół Jeziora Sztumskiego.Poznajemy historię i ciekawostki regionu.

Spacer 4    data:  30.07.2022 godz.11.00

Miejsce spotkania : Dworzec Gdański następnie wyjazd do Piekła, Białej Góry, Lubichowa

poznajemy ciekawostki i tajemnice historyczne okolic powiązanych z Polakami Gdańskimi

Spacer 5    data:  23.08.2022 godz.11.00

Miejsce spotkania : przy Bramie Złotej

Pod gdańską Bramą Pijaków- okolice ul. Bogusławskiego i Targu Drzewnego – bohaterowie fasad          i budynków 

Spacer 6    data:  06.09.2022 godz.11.00

Miejsce spotkania : Poczta Polska

Spotykamy się pod gmachem Poczty Polskiej- poznajemy historię obrony i dalsze losy obrońców Poczty Polskiej oraz przyległych budynków i pomników.

Spacer 7    data:  04.10.2022 godz.11.00

Miejsce spotkania : przy Zielonej Bramie

Poznajemy gdańskie bramy wodne. Spacer Rybackim i Długim pobrzeżem- ciekawostki architektury gotyckiej i renesansowej w Gdańsku.

Zasłużona w Historii Miasta Gdańska

W Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Gdańskim odbyło się uhonorowanie naszej serdecznej przyjaciółki Elżbiety Grot prestiżowym tytułem „Zasłużony w Historii Miasta Gdańska”. Elżbieta jest wieloletnim członkiem naszego stowarzyszenia, obecnie pełni również funkcję Vice-prezesa naszego Stowarzyszenia .

Gorąco gratulujemy naszej Koleżance tego zaszczytnego Wyróżnienia, nadanego z inicjatywy zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia NASZ GDAŃSK