PO-MORZE SENIOROM – Realizacja

09.05.2022r.- Wykład Inauguracyjny

Inauguracyjny Wykład rozpoczynający współpracę z seniorami ze sztumskiego  Stowarzyszenia LABUNTUR ANNI w ramiach projektu PO-MORZE SENIOROM.  Wykład przeprowadzony został w Siedzibie Stowarzyszenia, w Sztumie przy ul. Reja 13. Temat wykładu – „Jak to z Krzyżakami było…”przybliżył słuchaczom genezę utworzenia i działalność Zakonu Szpitalnego Rycerzy Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Europie-za szczególnym uwzględnieniem ziemi pomorskiej . W wykładzie uczestniczyło ponad 30 osób.  Wykład przygotował i poprowadził Piotr Mazurek/TPG

13.06.2022- Realizacja spotkania Integracyjnego

Nasi goście przyjechali do Gdańska zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Wspólnie przespacerowaliśmy się po ciekawych uliczkach Dolnego Miasta, skorzystaliśmy ze zwodzonej kładki przez Motławę , aby wreszcie dotrzeć pod historyczny budynek Poczty Polskiej . Stąd spacerkiem przez Stare Miasto dotarliśmy do Kościoła Św. Jana, gdzie wspólnie poszukiwaliśmy śladów średniowiecznej katastrofy budowlanej  i pozostałości gdańskiego Lapidarium . Nieco już zmęczeni dotarliśmy do biura Towarzystwa Przyjaciół Gdańska ,przy którym zlokalizowany jest ogródek gastronomiczny Restauracji JACOBSEN  , Właśnie tu zaserwowaliśmy znakomity barszczyk z uszkami , który zdecydowanie podbudował nadwyrężone spacerem siły naszych gości. Niestety nagła ulewa nieco pokrzyżowała nasze dalsze plany, jednak część najodważniejszych naszych gości powędrowała mimo tych przeciwności na Długi Targ- przywitać się z Neptunem.

 Stad już bezpośrednio do autokaru- według późniejszych relacji- bez większych kłopotów technicznych grupa powróciła do siebie .