„Polska w międzywojennym Gdańsku w świetle życia Antoniego Michny”

Relacja z wydarzenia „Polska w międzywojennym Gdańsku w świetle życia Antoniego Michny”

Wczoraj odbyło się wyjątkowe spotkanie historyczne poświęcone roli Polski w międzywojennym Gdańsku, ukazane przez pryzmat życia Antoniego Michny – zasłużonego działacza polonijnego i społecznika.

W wydarzeniu wzięło udział kilkoro uznanych historyków, którzy przybliżyli postać Michny oraz kontekst polityczno-społeczny Wolnego Miasta Gdańska w okresie międzywojennym.

Prelegentami byli:

1. Wykład nr. 1 – „Gdańsk między Złotą Bramą a kultur kampfem” – p.
Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska (15min)
2. Wykład 2 – „Polskie Organizacje na terenie Wolnego Miasta
Gdańsk” – p. Karolina Masłowska IPN (15min)
3. Wykład 3 – „Gdańscy męczennicy” – p. Elżbieta Grot, była
kierownik działu naukowego muzeum Stutthof (15min)
4. Wykład 4 – „Aktualność przesłania Antoniego Michny oraz
generacji Polaków Wolnego Miasta Gdańska” – ks. Zbigniew Drzał,
proboszcz parafii św. Anny i Joachima w Gdańsku Letnicy (10min)

Prelegenci zwracali uwagę na trudne warunki, w jakich przyszło działać Polakom w Gdańsku, oraz na odwagę i determinację, z jaką Antoni Michna angażował się w życie polskiej społeczności. Podkreślano także jego wkład w rozwój polskich instytucji oświatowych i kulturalnych. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja unikalnych materiałów archiwalnych, które pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć realia epoki.

Wydarzenie zakończyło się żywą dyskusją z publicznością, która z dużym zaangażowaniem włączyła się w rozmowę o roli jednostki w kształtowaniu historii lokalnej.

Serdeczne podziękowania kierujemy do organizatorów wydarzenia za ich zaangażowanie, staranność i pasję, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tak wartościowego spotkania. Dziękujemy za stworzenie przestrzeni do refleksji nad historią Gdańska i losami ludzi, którzy ją współtworzyli.